Wszystkie kolekcjeNauka w Szkole w Chmurze
Edukacja Domowa a Szkoła w Chmurze

O systemie edukacji domowej i czym różni się od systemowego nauczania. Szczegóły na temat Szkoły w Chmurze

Zofia Rybarczyk 🐟 avatar
Napisane przez Zofia Rybarczyk 🐟

Edukacja Domowa (ED)

Zgodnie z prawem każdy uczeń w Polsce ma obowiązek szkolny i obowiązek nauki od 7 do 18 roku życia. Większość dzieci w Polsce realizuje obowiązek, będąc zapisanym i uczęszczając do szkoły publicznej lub niepublicznej stacjonarnej.

Prawo oświatowe

Edukacja domowa jest jedną z prawnie dozwolonych form spełniania obowiązku szkolnego i nauki. W Polsce jej realizowanie jest możliwe od 1991 r.

Mówi o niej art. 37 ustawy - Prawo oświatowe:

1. Na wniosek rodziców dyrektor odpowiednio publicznego lub niepublicznego przedszkola, szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4, poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej lub inną formą wychowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą.

2. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane przed rozpoczęciem roku szkolnego albo w trakcie roku szkolnego, jeżeli do wniosku o wydanie zezwolenia dołączono:

1. (uchylona),

2. oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym,

3. zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych, o których mowa w ust. 4.

Prawo oświatowe pozwala na uczenie dziecka w domu, za zgodą dyrektora szkoły, do której zapisane jest dziecko. Oznacza to, że dziecko, w inny, prawem dozwolony sposób, realizuje obowiązek szkolny i nauki poza szkołą.

Rejonizacja - od momentu zniesienia rejonizacji w Polsce z dniem 1 lipca 2021 r. uczeń może zapisać się do dowolnie wybranej szkoły w Polsce i nie musi to być szkoła w jego województwie zamieszkania.

Rola rodzica w ED

W edukacji domowej odpowiedzialność za edukację dziecka przejmują rodzice.

Wnioskując o zezwolenia na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą, rodzice oświadczają o:

👉 zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym oraz

zobowiązują się do:

👉 przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki - do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych z zakresu części podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym.

Koszty w ED 💸

Formalnie, tak jak każda szkoła w Polsce, Szkoła w Chmurze otrzymuje miesięczną subwencję, na każdego ucznia z MEiN (Ministerstwo Edukacji i Nauki). Niestety subwencja na Edukację Domową i szkoły które ją zapewniają, została rok temu (od stycznia 2023 r.) obniżona czterokrotnie 😣

Obniżenie subwencji wymagało od nas podjęcia pewnych kroków. Już na początku 2023 roku mówiliśmy Wam o potrzebie współfinansowania, w czerwcu uruchomiliśmy system, przez który można wpłacać składki. Od września wymagaliśmy od Was deklaracji dowolnej kwoty i na podstawie informacji z systemu składek już wtedy wiedzieliście, że nauka w Chmurze nie może być całkowicie bezpłatna. Zależy nam, aby cała społeczność Chmury była współodpowiedzialna i dbała o dobro szkoły. W tym momencie dbałość o dobro szkoły, to również pomoc finansowa.

Szkoła w Chmurze od roku szkolnego 2024/2025 przestaje być bezpłatna. Niestety rząd zdecydował o drastycznym zmniejszeniu finansowania dla edukacji domowej, w ramach której działa nasza szkoła. Różnicę jesteśmy zmuszeni pokrywać z opłat od rodzin uczniów i uczennic.

O opłatach w Szkole w Chmurze które zostały wprowadzone przeczytasz w osobnym artykule który przeznaczyliśmy temu tematowi ➡️Koszty w Szkole w Chmurze

Szkoła w Chmurze (SwCh) ☁️

Szkoła w Chmurze to nazwa całej organizacji, w której skład wchodzą wszystkie projekty oraz nazwa szkoły - Szkoła Podstawowa “Szkoła w Chmurze”, która jest zarejestrowaną w Polsce szkołą podstawową z siedzibą przy ulicy Romaszewskiego 23 w Warszawie.

Kwestie formalne

🏫 Jesteśmy szkołą niepubliczną o uprawnieniach publicznej.

📜Znajdujemy się w RSPO (Rejestr Szkół i Placówek Oświatowych) - rejestrze MEiN - podlegamy pod MEiN.

📄 Posługujemy się wzorami dokumentów wydanymi i rekomendowanymi na dany rok przez MEiN.

👯Nasi uczniowie uczą się w trybie ED (Edukacji Domowej).

👩‍🎓To samo dotyczy I Liceum w Chmurze, do którego można się zapisać również w trybie ED i dodatkowo w trybie stacjonarnym.

Słowami Naszego Zespołu

Mariusz (założyciel Szkoły w Chmurze):

💙Szkoła w Chmurze to społeczność uczniów z całej Polski, skupiona wokół interaktywnej platformy, która umożliwia zaliczanie szkoły- nie-w-szkole, oddając nam czas i energię na własny rozwój!

Basia (dyrektorka Szkoły w Chmurze):

💙Szkoła w Chmurze to organizacja, w której myślimy i działamy po to, by każdy uczeń w Polsce mógł skonstruować osobistą ścieżkę nauki i rozwoju, uwzględniając zdobywanie kompetencji, projekty i rozwój zainteresowań, a podstawę programową zrealizował na platformie elearningowej. Zakładamy nowoczesne szkoły, wspieramy uczniów w ED, tradycyjnym szkołom pomagamy się zmieniać.

Nasze placówki + RSPO

Adres: ul. Tadeusza Kościuszki 9, 48-300 Nysa

🏫Szczecin:

NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KRYSTYNY ŁYCZYWEK W SZCZECINIE

NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRYSTYNY ŁYCZYWEK W SZCZECINIE RSPO: 482086

Adres: ul. Doktora Judyma 26, 71-466 Szczecin