Orzeczenie a opinia

Czym są, czym się różnią i do czego się przydają?

Agata Ternka avatar
Napisane przez Agata Ternka

Zarówno orzeczenie, jak i opinia wydawane są przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

To specjalistyczne instytucje powołane do tego, by rozpoznawać indywidualne potrzeby rozwojowe ucznia oraz wskazywać kierunki dalszej pracy edukacyjnej. Efektem procesu diagnostycznego jest wydanie dokumentów takich jak opinia i/lub orzeczenie.

Opinia - przedstawia stanowisko poradni wraz z uzasadnieniem w sprawie zgłoszonej przez rodziców, opiekunów prawnych lub pełnoletniego ucznia. Najczęściej wydawane są opinie dotyczące:

• objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w zależności od potrzeb, np. ucznia zdolnego czy z trudnościami w uczeniu się, mającymi charakter niespecyficzny;

• dostosowania wymagań do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia;

• specyficznych trudności w uczeniu się, w tym o ryzyku dysleksji;

• objęcia zindywidualizowana ścieżką kształcenia.

Uczniowie/uczennice posiadający opinię z poradni nie są objęci kształceniem specjalnym. Zalecenia zawarte w opinii umożliwia uczniom/uczennicom skorzystanie z dostosowań egzaminacyjnych takich jak wydłużony czas egzaminów, dostosowanie ich formy i warunków czy możliwość zwolnienia z drugiego języka obcego nowożytnego.

Orzeczenie - dokument wydany przez zespół orzekający w sprawie ucznia działający w rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej. W posiedzeniu zespołu mają prawo uczestniczyć rodzice dziecka, jak również, na prośbę rodziców, inni specjaliści znający dziecko. Szkoła jest zobligowana do wykonania decyzji wynikającej z wydanego orzeczenia, co oznacza, że ma obowiązek realizacji zaleceń zawartych

w orzeczeniu, zapewnić warunki do nauki (np. sprzęt rehabilitacyjny, odpowiednie środki dydaktyczne itp.), realizować zalecane zajęcia specjalistyczne (np. zajęcia rewalidacyjne, zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i inne zajęcia finansowane z subwencji). Najczęściej wydawane są orzeczenia o:

• potrzebie kształcenia specjalnego, wydawane dla uczniów z niepełnosprawnością, zagrożonych niedostosowaniem społecznymi i niedostosowanych społecznie (wydawane na etap edukacyjny - tzn. np. na okres edukacji przedszkolnej, pierwszy etap edukacyjny czyli klasy 1-3, drugi etap edukacyjny czyli klasy 4-8 lub na okres szkoły ponadpodstawowej);

• potrzebie objęcia ucznia indywidualnym nauczaniem (wydawane na czas wskazany w zaświadczeniu lekarskim, nie dłużej jednak niż na rok szkolny).

Szkoła w Chmurze to szkoła oparta na modelu edukacji domowej, a zatem sama w sobie jest już formą indywidualnego nauczania. Niemniej, jak każda inna szkoła zobligowana jest do respektowania i realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.