Wszystkie kolekcjeKształcenie Specjalne
Proces wydawania orzeczenia

Jak rozpocząć procedurę diagnozy i wnioskowania o orzeczenie o kształceniu specjalnym oraz jak taki proces wygląda?

Agata Ternka avatar
Napisane przez Agata Ternka

Wniosek o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego składają rodzice lub opiekunowie prawni dziecka. Potrzebę taką powinni zauważyć i zasugerować nauczyciele pracujący dotychczas z uczniem. Jednak z różnych przyczyn nie zawsze tak się dzieje, dlatego ważne jest, aby rodzic lub opiekun prawny, przebywający z dzieckiem na co dzień i znający je najlepiej, nie obawiał się reagować na swoje spostrzeżenia, wątpliwości i intuicje. W przypadku, gdy uczeń/uczennica jest pełnoletni/pełnoletnia ma prawo wnioskować samodzielnie. Przy czym edukacja domowa stanowi alternatywną formę realizacji obowiązku szkolnego, czyli skierowana jest dla uczniów poniżej 18 roku życia.

Do rozpoczęcia procedury wydania orzeczenia nie jest potrzebne skierowanie.

Procedurę warto rozpocząć możliwie prędko, ponieważ czas oczekiwania na wizytę w poradni coraz częściej bywa długi. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydaje się w terminie maksymalnie 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku o jego wydanie lub od dnia uzupełnienia wniosku, lub przedstawienia dokumentacji.

Wniosek jest do pobrania na stronie internetowej rejonowej poradni; można otrzymać go również w wersji papierowej w sekretariacie poradni. Wniosek wraz z załącznikami składa się w formie elektronicznej lub papierowej.

Komplet dokumentacji zawiera:

1. uzupełniony wniosek;

2. wydane przez lekarza aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka lub ucznia (do pobrania na stronie internetowej rejonowej poradni);

3. oryginał aktualnej opinii przedszkola lub szkoły;

4. wydane przez specjalistów opinie, zaświadczenia oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych i lekarskich

5. dokumentację medyczną dotyczącą leczenia specjalistycznego;

6. poprzednio wydane orzeczenia lub opinie, jeżeli takie zostały wydane;

7. kwestionariusz wywiadu dla zespołu orzekającego.

Procedura składania wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego:

1. Złożenie wniosku przez rodziców/opiekunów prawnych (w placówce lub za pośrednictwem poczty elektronicznej).

2. Powołanie przez poradnię zespołu orzekającego (na podstawie zarządzenia dyrektora(rki) poradni, który(a) powołuje skład zespołu orzekającego i ustala termin jego posiedzenia).

3. Zawiadomienie wnioskodawców o terminie posiedzenia zespołu (po uprzednim skompletowaniu dokumentacji wysyłane jest oficjalne pismo informujące o terminie posiedzenia).

4. Wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (decyzja podejmowana jest w drodze jawnego głosowania; rodzice mają prawo uczestniczyć w posiedzeniu zespołu orzekającego).

5. Sporządzenie protokołu z posiedzenia zespołu orzekającego.

6. Dostarczenie orzeczenia wnioskodawcom (w terminie do 7 dni od dnia posiedzenia zespołu; od decyzji można wnieść odwołanie do kuratora oświaty – w terminie do 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia lub opinii).