Egzamin Ósmoklasisty w Chmurze 🎱
Julia Wańska avatar
Napisane przez Julia Wańska

Egzamin 8-klasisty w naszej szkole wygląda tak samo, jak w każdej innej szkole. Wyróżnia go natomiast skala ze względu na to, że jesteśmy największą szkołą w Polsce. Wkładamy również dużo pracy w to, aby ten egzamin był dla naszych uczniów przyjemnym doświadczeniem tworząc pozytywną atmosferę 🎉

Są to jednak egzaminy państwowe, organizowane przez CKE (Centralną Komisję Egzaminacyjną). Zatem zarówno terminy, arkusze, jak i procedura zdawania są takie same jak w innych szkołach. Nie można tych egzaminów zdawać w formie online.

W roku szkolnym 2023/2024 nasi uczniowie zapisani do Szkoły w Chmurze w Warszawie i Katowicach zdawali te egzaminy w Warszawie w wyznaczonym przez szkołę miejscu, natomiast uczniowie zapisani do Szkoły w Chmurze w Poznaniu zdawali w Poznaniu.

Dokumenty do złożenia 📄

Dostosowania 🧩

Dostosowania są przyznawane przez Radę Pedagogiczną w oparciu o dokumentację ucznia oraz komunikat CKE. Dokumenty, które uprawniają do przyznania dostosowań to:

• zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza;

• orzeczenie wydane przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej;

• opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Do wyznaczonego terminu należy przesłać skan opinii, która do danego dostosowania upoważnia.

Leki na egzaminie 💊

Otrzymaliśmy przekaz ustny, że nie każda choroba przewlekła jest podstawą do udogodnień na egzaminie. Do tego zaliczamy np. celiakię, nietolerancję pokarmowe, alergię czy uczulenia, ponieważ ich objawy mogą być zniwelowane do minimum podczas egzaminów. Dla uczniów z tymi chorobami przewlekłymi CKE przewiduje możliwość wniesienia leków na egzamin.

Jeśli potrzebujesz mieć przy sobie lekarstwa w trakcie egzaminu, dostarcz nam proszę aktualne zaświadczenie lekarskie z kodem ICD-10, krótkim opisem oraz wymienionymi lekami, które zażywasz. Prześlij nam wtedy skan dokumentu.

Zdanie egzaminu ✅

Egzamin ósmoklasisty w Polsce jest obowiązkowy dla uczniów kończących szkołę podstawową, co oznacza, że uczeń musi do niego przystąpić. Jednak nie ma ustalonego progu punktowego, który trzeba przekroczyć, aby zdać ten egzamin. Wyniki te są jednak ważne w procesie rekrutacyjnym do szkół średnich 🤷

Zwolnienie z egzaminu 🛌

Jeżeli uczeń chce starać się o zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty procedura wygląda następująco:

1. Rodzic wysyła odręczny wniosek zaadresowany do dyrektora szkoły, o to by jego dziecko zostało zwolnione z egzaminu ósmoklasisty.

2. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które go do tego uprawniają (zaświadczenie lekarskie lub opis sytuacji losowej) oraz zgodę na przekazanie CKE informacji o stanie zdrowia dziecka. Treść powinna brzmieć następująco:

Uczeń może uzyskać zwolnienie na podstawie zaświadczenia lekarskiego, które powinno zawierać zalecenie zwolnienia z egzaminu w terminie głównym oraz dodatkowym. Musi również zawierać kod ICD-10 oraz opis choroby.

❗ Bardzo ważne jest to, że potrzebujemy przesłanych na naszego maila, przez czat lub formularz skanów wszystkich trzech dokumentów oraz oryginałów wysłanych pocztą na adres szkoły (ul. Powązkowska 44C w Warszawie).

W przypadku sprzężonych niepełnosprawności potrzebujemy skanu i oryginału Waszego orzeczenia oraz skanu i oryginału wniosku 2a, który znajdziecie pod artykułem. Jest to potrzebne w sytuacji, gdy u ucznia niesłyszącego, słabosłyszącego, niewidomego, słabowidzącego, z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera dysponującego orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego występuje co najmniej jeszcze jedna z wymienionych niepełnosprawności. Załącznik ten dotyczy tylko uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawności sprzężone. Przypominam również, że potrzebujemy przesłanych skanów obu dokumentów oraz oryginałów wysłanych pocztą na adres szkoły (ul. Powązkowska 44C w Warszawie).

Aby opinia (np. o dysleksji) miała moc prawną, prywatna poradnia psychologiczno-pedagogiczna musi spełniać warunki określone w art. 168 ustawy Prawo oświatowe, tj. musi być wpisana do ewidencji placówek niepublicznych zgodnie z właściwością danej jednostki samorządu.

Opinia wydana przez poradnię państwową będzie honorowana podczas dostosowań na egzaminie ósmoklasisty/maturalnym. Nie ma potrzeby sprawdzania placówek państwowych w rejestrze.

Wyniki 2022/2023

Wyniki naszych uczniów - informacja opublikowana z naszego postu na FB z lipca 2023 r.

Wyniki naszych uczniów

Średnia krajowa