Wszystkie kolekcjePlatforma edukacyjna
Jak wygląda i działa platforma? (kl. 1-3 SP)

W klasach 1-3 platforma jest bardziej dla rodzica niż dla ucznia/uczennicy. To samo konto będzie służyło Wam przez 3 lata. Platforma dla maluchów to Drzewo Kompetencji, w którym praktycznie pod każdym listkiem kryje się karta pracy w formie pdf-a (najczęściej wraz z kartą odpowiedzi).

Do takiej platformy dla Rodzica, uczeń/uczennica dostaje plakat Drzewa Kompetencji i komplet naklejek. Żółte naklejki służą oznaczaniu rzeczy, których uczeń/uczennica zaczął/zaczęła się uczyć, zielone służą oznaczaniu umiejętności opanowanych. Celem Drzewa jest zwiększenie sprawczości dzieci w edukacji oraz doskonalenie ich umiejętności planowania. Oczywiście, większość rzeczy, które są do opanowania w klasach 1-3 można z łatwością i przyjemnością opanować w życiu codziennym. Karty kompetencji (pdf-y dostępne na platformie) mogą Wam zatem służyć jako sprawdzenie opanowania umiejętności, chociaż możecie też się z nich uczyć - jak Wam wygodniej :)

Oczami Rodzica:

"Jesteśmy od grudnia w Chmurze, córka w 2 klasie. Kontakt z Wami- komunikacja, materiały na platformie, Drzewo Kompetencji bardzo nam to wszystko pasuje 🙂Drzewo pasuje dorosłym, bo nie czujemy odpowiedzialności, by sprawdzać co jakiś czas, co tam z podstawy programowej podsunąć, żeby zainspirować (i też w efekcie zdać egzamin), a córce- bo widzi całość i sama wybiera, czego chce się dowiedzieć.

Pierwszego dnia przeczytała list od Was, ponaklejała listki i zgłosiła się od razu po 2 karty pracy, żeby "coś" sobie sprawdzić 🙂, od tego czasu cisza 😉

jeździ na łyżwach lub nartach oraz planuje pieczenie tortu na urodziny taty (zostałam wybrana na pomocnika, a to pierwszy tort dla nas obu, więc poważnie podchodzimy do sprawy 😉

Co do nauki- w zabawie, na dworze, w kuchni, czytanie książek, biblioteka, muzea, sport, nasza kooperatywa edukacyjna, gdzie czasem coś razem warsztatowo podejmujemy.

Dobrze nam się sprawdza dowiadywanie się rzeczy od innych ludzi, nie spotkaliśmy pasjonata, który by w konfrontacji z ciekawością i entuzjazmem odwrócił się na pięcie, zwykle jest mnóstwo gadania, czasem działania 😉

Dużo czasu na swobodę i brak planu, np. kiedy ja zgłaszam, że potrzebuję 2 godziny na pracę, to wtedy najczęściej powstają projekty córki.

Szczególnie wspierające są dla nas ramy działań w tygodniu, taki ogólny plan i spotkania z innymi rodzinami.

Co do odszkalniania, mi służą takie rady od innych:

być uważnym na swoje przekonania, czasem trzeba je świadomie przeformułować, kiedy brzęczą nam w głowie, dać wszystkim czas i być dla siebie łaskawym 🙂

Przykład przekonania: moje dziecko nie umie/ nie jest gotowe wziąć odpowiedzialności za swoją edukację.

Przeformułowanie: Moje dziecko ma czas i uczy się brać odpowiedzialność za swoją edukację."

Źródło: Grupa na FB: “Szkoła w Chmurze - społeczność”

Autor: Aneta Narloch