Wszystkie kolekcjeRekrutacja do Chmury
Jednorazowa zgoda sądu ⚖️

Proces uzyskania jednorazowej zgody sądu w przypadku braku porozumienia między rodzicami oraz gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Julia Fabisiak avatar
Napisane przez Julia Fabisiak

Decyzja o edukacji dziecka jest bardzo ważna. Bardzo zachęcamy, aby zapisanie dziecka do Szkoły w Chmurze było wynikiem wspólnej decyzji obojga rodziców, szczególnie w sytuacjach, gdy oboje posiadają pełne prawa rodzicielskie. Jednak zdajemy sobie sprawę, że w życiu zdarzają się sytuacje, kiedy kontakt z drugim opiekunem prawnym może być utrudniony, a czasem wręcz niemożliwy. Co w takiej sytuacji zrobić, aby dziecko mogło dołączyć do naszej szkoły?

Zdarza się, że mimo najlepszych chęci, rodzice nie potrafią dojść do porozumienia w sprawach dotyczących edukacji dziecka. W takich sytuacjach warto pamiętać, że edukacja jest jedną z tzw. istotnych spraw dziecka. Oznacza to, że jeśli jeden z rodziców nie chce udzielić zgody na edukację dziecka w danej placówce, istnieje możliwość uzyskania zgody sądu, która zastąpi zgodę tego opiekuna prawnego.

Jednorazowa zgoda sądu 📑

Jednorazowa zgoda sądu to prawomocne postanowienie, które pozwala na zapisanie dziecka do wybranej szkoły, nawet jeśli jeden z rodziców nie wyraża na to zgody lub nie można uzyskać jego podpisu. W takich przypadkach sąd rodzinny rozstrzyga o tym, co jest w najlepszym interesie dziecka. To postanowienie sądu zastępuje zgodę drugiego rodzica.

Jednorazowa zgoda sądu ma zastosowanie w przypadku braku porozumienia między rodzicami co do wyboru szkoły. Sąd może wydać postanowienie, jeśli uzna, że decyzja o zapisaniu dziecka do wybranej placówki, np. Szkoły w Chmurze, jest kierowana jego dobrem.

Ważność zgody 📁

Każdorazowo, gdy dziecko przechodzi na nowy etap edukacyjny, np. z przedszkola do szkoły podstawowej lub z 8. klasy do szkoły średniej, należy uzyskać nową zgodę sądu. Każdy etap edukacyjny wymaga osobnego rozstrzygnięcia, co oznacza, że zgoda na edukację w szkole podstawowej nie obejmuje automatycznie szkoły średniej.

W jakich sytuacjach można złożyć wniosek 📃

Wniosek o jednorazową zgodę sądu można złożyć w dwóch sytuacjach:

1. Brak porozumienia między rodzicami – gdy jeden z rodziców nie wyraża zgody na wybór szkoły.

2. Brak kontaktu z drugim rodzicem – gdy nie jest możliwe uzyskanie zgody drugiego opiekuna z powodu nieznanego miejsca pobytu lub braku kontaktu. Ważne, aby rodzic, z którym dziecko mieszka, posiadał pełnię praw rodzicielskich.

Złożenie wniosku oraz czas jego rozpatrywania 👩‍⚖️

Wniosek o wydanie jednorazowej zgody na edukację dziecka należy złożyć do sądu rejonowego, do wydziału rodzinnego. Właściwym sądem do rozpatrzenia spraw dotyczących edukacji dziecka jest sąd rejonowy odpowiadający miejscu jego zamieszkania.

Czas rozpatrywania wniosku zależy od wielu czynników, w tym obciążenia pracą konkretnego sądu. Z doświadczenia wiemy, że standardowo proces ten trwa minimum 3 tygodnie.

Kontakt z naszą szkołą 💌

Jeśli planujesz złożyć taki wniosek, koniecznie daj nam znać. Ważne jest, abyśmy utrzymywali stały kontakt, ponieważ proces wydawania decyzji może w niektórych przypadkach zająć sporo czasu.

Podpisanie wniosku, po uzyskaniu zgody sądu  🖊

Nawet po uzyskaniu jednorazowej zgody sądu, wniosek o zapisu do Szkoły w Chmurze będzie zawierał dane obojga rodziców. Wynika to z faktu, że drugi opiekun nadal posiada pełne prawa rodzicielskie, w tym prawo do informacji. Postanowienie sądu zastępuje jedynie jego podpis, ale nie ogranicza jego praw rodzicielskich.

Podsumowanie

Choć najlepiej, gdy decyzja rodziców o edukacji dziecka jest wspólna, rozumiemy, że nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach warto rozważyć możliwość uzyskania jednorazowej zgody sądu, która pozwoli na zapisanie dziecka do Szkoły w Chmurze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub potrzebujesz pomocy w tym procesie, zachęcamy do kontaktu – chętnie Cię wesprzemy na każdym etapie!